W polsko-francuskim środowisku naukowym
Dnia 5 listopada 1974 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reprezentowany przez prof. dra hab. Stefana Kozarskiego, zawarł umowę o współpracy z ówczesnym Uniwersytetem Nauk Humanistycznych w Strasburgu. Podpisano ją w Poznaniu, a stronę francuską reprezentował prezydent tej uczelni prof. Etienne Trocmé. Nawiązana wówczas współpraca zaowocowała m.in. organizowanymi zwykle co dwa lata, naprzemiennie w Poznaniu i Strasburgu, konferencjami naukowymi. W tym roku mija 50 lat od momentu nawiązania tej interesującej wymiany badawczej, w którą zaangażowali się francuscy i polscy historycy, a zwłaszcza: prof. François-Xavier Couche, prof. Jean-Paul Schneider, prof. Pierre Racine, prof. Patrick Werly, prof. Georges Bischoff, dr Audrey Kichelewski, prof. Tomasz Schramm, prof. Jerzy Topolski i prof. Maciej Serwański.
W dniach 24-25 października br. odbyła się w Poznaniu druga konferencja z cyklu: „Przenosiny, ruchliwość, migracje – Europa w ruchu od średniowiecza do czasów współczesnych” (Circulations, mobilités, migrations – l’Europe en mouvement du Moyen Âge à nos jours), poświęcona tym razem migracjom ekonomicznym i wymuszonym (Les migrations économiques et les déplacements contraints). Uznaliśmy, jako zespół grantowy, że nie może w tak ukierunkowanej problematyce konferencji zabraknąć wspomnień ks. Pocharda. Spuścizna naszego autora została zaprezentowana po raz pierwszy w 2008 roku w Strasburgu na wspólnej konferencji obydwu środowisk naukowych, poświęconej arystokracjom w Europie od średniowiecza do czasów współczesnych. Referat zatytułowany: L’adoption d’un prêtre réfractaire comtois par une famille aristocratique polonaise: l’abbé Pochard chez les Skórzewski (1796-1833) wygłosił wówczas Jérémie Fischer z Université de Strasbourg. Tekst wystąpienia ukazał się drukiem w Actes du XVe colloque franco-polonais de l’Université de Strasbourg et de l’Université de Poznań organisé à Strasbourg les 9 et 10 octobre 2008 (Presses universitaires de Strasbourg 2011), a następnie w tłumaczeniu na j. polski jako: Uchodźca z Francji w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej. Ksiądz Claude-Antoine Pochard u Skórzewskich (1796-1833) w roczniku Wydziału Teologicznego UAM „Ecclesia. Studia z dziejów Wielkopolski”: https://pressto.amu.edu.pl/index.php/e/article/view/3691
Problem emigracji wymuszonej zainspirował nas do ukazania wnętrza naszego autora, jego egzystencjalnych dramatów, duchowych rozterek oraz dynamiki działania w sytuacjach złożonych i zagrażających życiu, stąd tytuł zaproponowanego wystąpienia: „Exul Patriae”. Claude Antoine Pochard (1766-1833) et son exil en Pologne – tribulations d’un prêtre réfractaire. Tekst wystąpienia, przygotowany przez Jana Grzeszczaka, Renatę Wilgosiewicz-Skutecką i Martę Sukiennicką, opatrzony materiałem ikonograficznym oraz wygłoszony przez tę ostatnią w pierwszym dniu obrad w czasie sesji popołudniowej, wzbudził zainteresowanie słuchaczy zgromadzonych w Sali Senatu UAM przy ul Wieniawskiego 1, które przełożyło się na zadawane pytania oraz późniejsze rozmowy kuluarowe.
Jan Grzeszczak